Valga VIRTUAALNE KESKVÄLJAK

Kreisihoone (Riia 5)18. sajandi lõpus moodustati Balti riikides haldusreformi tulemusel kreisid, nii tekkis ka Valga kreis. Kreisilinnal pidi olema kolm sellele iseloomulikku hoonet – kirik, kreisihoone ja kreisikool. Haruldaselt on Valga linnas säilinud kõik kolm hoonet. Kreisi ametiasutuste maja rajati 18. sajandi teises pooles.

Hoone vanimaks osaks on arvatavasti umbes 1780. aastast pärinev Kesk tänava äärne tiib. Sama sajandi lõpul on hoonele lisatud teinegi tiibhoone. Hoone on kaotanud palju oma esialgsest ruumilahendusest seoses funktsioonide muutumistega. 

Hoones on läbi ajaloo tegutsenud nii sillakohus, politseimaja, vangla kui ladu. Taasiseseisvunud Eesti ajal tegutses ühes hooneosas vanavarapood. Hetkel on hoone Riia tänava poolne fassaad restaureeritud, kuid seisab tänaseni tühjana.

Arhitektuur:
Tegemist on ühekorruselise, osaliselt kõrge murdkelpkatusega, osaliselt poolkelpkatusega, kivihoonega. Räästa ääres jookseb ümarkaarse profiiliga karniis. Katuselt on kadunud vintskapid nagu ka luukidega puidust aknaraamid. Säilinud on esialgne põhikavatis.

Kui Sina oskad selle hoone kohta midagi lisaks öelda, siis jaga seda siin.

Allikad: 
https://lounapostimees.postimees.ee/3382415/video-valgas-poles-oosel-ajalooline-vanglahoone
https://register.muinas.ee/public.php?menuID=monument&action=view&id=23337
https://et.wikipedia.org/wiki/Keskvangla